V súčasnom dynamicky sa vyvíjajúcom obchodnom prostredí je bezpečnosť na pracovisku kľúčovým aspektom, ktorý by nemal byť prehliadaný v žiadnej firme. Bezpečné pracovné prostredie ochraňuje zamestnancov pred rôznymi hrozbami a napomáha k rastu produktivity firmy a jej celkovému úspechu v konkurenčnom boji. Tento článok sa venuje rôznym stratégiám a praktikám, ktoré môžu zamestnávatelia zavádzať vo svojich podnikoch za účelom zabezpečenia bezpečnosti na pracovisku.
Od porozumenia právnych povinností až po uplatnenie bezpečnostnej kultúry. Preskúmame základné kroky potrebné na vytvorenie bezpečného a zdravého pracovného prostredia pre všetkých zamestnancov. V tomto článku bližšie uvádzame praktické tipy, ktoré vám môžu pomôcť chrániť najdôležitejší faktor vašej spoločnosti - zamestnanca.
Zamestnávatelia majú právnu aj etickú povinnosť zabezpečiť bezpečnosť svojich zamestnancov počas pracovných aktivít na pracovisku. Nižšie uvádzame niekoľko spôsobov, ako môžu zamestnávatelia dosiahnuť bezpečné pracovné prostredie vo svojej spoločnosti.
Pochopenie a dodržiavanie právnych povinností
Zamestnávatelia musia mať prehľad o štátnych a európskych predpisoch, ktoré sa týkajú bezpečnosti na pracovisku. Tieto predpisy sú navrhnuté na ochranu zamestnancov a definujú presný rámec pre vytvorenie bezpečného pracovného prostredia. Dodržiavanie týchto predpisov a príslušných noriem je kľúčové pre udržanie bezpečného pracoviska. Je dôležité byť informovaný o akýchkoľvek zmenách alebo aktualizáciách týchto predpisov a noriem a ich okamžitú implementáciu v spoločnosti.
Slovenskú aj európsku legislatívu, predpisy, zoznam noriem, či dokumenty nájdete v rámci modulu BOZP aj v našej odbornej aplikácii
BESOFT Online.
Dôležitosť hodnotenia rizík
Pre účinné riadenie bezpečnosti na pracovisku je kľúčovým aspektom identifikovať a posúdiť potenciálne riziká, s ktorými sa môžu zamestnanci na pracovisku stretnúť. Posudzovanie týchto rizík na pravidelnej báze umožňuje zamestnávateľom zhodnotiť pracovné prostredie, identifikovať možné nebezpečenstvá a tým slúži na vypracovanie primeraných preventívnych opatrení. Tento proces by mal byť komplexný, to znamená zapojenie všetkých zamestnancov a zahrnutie všetkých aspektov pracoviska vrátane strojov, zariadení, chemických látok a pracovných postupov. Dôležité je pre zamestnávateľa zabezpečiť pravidelnú aktualizáciu posúdenia identifikovaných nebezpečenstiev a ohrození, či už pri zistení nových nebezpečenstiev, alebo iných zmenách na pracovisku. Prácu s posudzovaním rizík BOZP môžu uľahčiť rôzne softvérové nástroje, ako napr.
modul Riziká v aplikácii BESOFT Online, ktorý obsahuje knižnicu tisícok vzorových nebezpečenstiev a ohrození.
Pravidelné oboznamovanie zamestnancov
Školenie zamestnancov o bezpečnosti na pracovisku je kľúčové pre zachovanie bezpečného pracovného prostredia. Dôkladné oboznámenie s BOZP by malo obsahovať aj identifikáciu nebezpečenstiev, prevenciu zranení, príklady z praxe, postupy pri núdzových situáciách a správne používanie pracovných prostriedkov, či osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP). Pravidelné kontroly a aktualizácie školiacich materiálov a postupov sú nevyhnutné, aby sa zabezpečilo, že zamestnanci budú mať k dispozícii vždy aktuálne informácie reflektujúce reálny stav pracovného prostredia. Keďže na pracoviskách neustále dochádza rôznym zmenám, zamestnancov je nutné (aj v zmysle legislatívy) oboznamovať pravidelne - peridicky. Je preto nevyhnutné mať zavedený systém evidencie a sledovania periodických termínov školení v oblasti BOZP u všetkých zamestnancov. Pre evidenciu školení zamestnancov a upozorňovanie na blížiace sa termíny opakovaných školení môžete využiť napríklad
modul Zamestnanci aplikácie BESOFT Online, ktorý zároveň umožňuje výkon školení e-learningovou formou.
Povedomie o bezpečnosti na pracovisku je dôležité
Podpora bezpečnostnej kultúry na pracovisku je dôležitá pre dlhodobý úspech spoločnosti. Základom je aktívna podpora otvorenej komunikácie na všetkých úrovniach spoločnosti o otázkach, ktoré sa týkajú bezpečnosti a ochrany zdravia na pracovisku. Pre zamestnancov je dôležité pochopiť, aby všetci zamestnanci chápali zodpovednosť za udržiavanie bezpečného pracovného prostredia, ktoré sa netýka len ich samotných, ale všetkých, ktorí sa na danom pracovisku nachádzajú. Dôležité je podporovať zamestnancov, ktorí aktívne riešia bezpečnostné riziká alebo ponúkajú návrhy na zlepšenie existujúcich postupov. Takéto povedomie o bezpečnosti na pracovisku na všetkých úrovniach spoločnosti, totiž vytvára pracovnú silu, ktorá je spoločne zaviazaná k udržiavaniu bezpečného pracovného prostredia.
Dôležitosť údržby technických zariadení
Pravidelne vykonávajte kontrolu a údržbu všetkých technických zariadení na pracovisku, aby ste zabezpečili ich bezpečné a správne fungovanie. Zamestnancom poskytnite materiály a školenia k používaniu daných technických zariadení, pričom je dôležité, aby každý zamestnanec bol dostatočne oboznámený s ich správnym používaním pri konkrétnych úkonoch. Udržiavaním technických zariadení v čo najlepšom stave, môže pomôcť zamestnávateľom výrazne znižovať riziko pracovných úrazov, zranení a tiež nebezpečných udalostí na pracovisku. Naša aplikácia BESOFT Online obsahuje
modul Technické zariadenia, ktorý slúži na evidovanie technických zariadení a najmä na sledovanie k nim priradených termínov revízií, kontrol a prehliadok, vďaka čomu budete mať neustály prehľad o všetkých technických zariadeniach v spoločnosti, vrátane termínov, prehliadok, či nedostatkov.
Vypracovanie núdzových plánov pre prípad evakuácie
Komplexný a prehľadný núdzový plán je kľúčový pre zabezpečenie bezpečnosti zamestnancov v prípade neočakávaných udalostí. Je dôležité, aby tento plán obsahoval postupy pre evakuáciu, miesta úkrytov/zhromaždenia, informácie k poskytovaniu prvej pomoci a riešenie ďalších možných nebezpečných či krízových situácií. Pravidelná kontrola a aktualizácia núdzového plánu je nevyhnutná na to, aby efektívne zohľadňovala jedinečné riziká, ktoré sú spojené s vaším pracoviskom.
Sledovanie a analyzovanie bezpečnosti na pravidelnej báze
Neustále zdokonaľovanie je kľúčom k udržaniu bezpečného pracoviska. Pravidelná kontrola a hodnotenie výkonov v rámci spoločnosti, v oblasti bezpečnosti práce je dôležitá na identifikáciu oblastí, ktoré je možné zlepšiť. Zber a analýza údajov o incidentoch, nehodách a úrazoch je nemenej dôležitá, pričom cieľom je identifikovať trendy a implementovať nápravné opatrenia. Vyhodnocovaním výkonu v oblasti bezpečnosti na pravidelnej báze, môžete proaktívne riešiť potenciálne, budúce riziká a zabezpečiť tak trvalo vysokú úroveň bezpečnosti vašich zamestnancov.
Záver
Vytvorenie bezpečného pracoviska je základným pilierom úspešnej spoločnosti a vyžaduje si spoluprácu medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Zamestnávatelia by mali zabezpečiť, že sú splnené všetky právne normy, pravidelne hodnotiť potenciálne riziká, poskytovať dôkladné školenia z oblasti bezpečnosti a vytvárať kultúru, kde je bezpečnosť prioritou. Pravidelná údržba zariadení, príprava na núdzové situácie a sledovanie bezpečnostných štandardov sú kľúčové pre ochranu zdravia a života na pracovisku, ako aj pre dlhodobý rozvoj a prosperitu podniku.
Ing. Ján Šimčák, 10.05.2024