Zákon o BOZP udáva zamestnávateľom povinnosť evidovať úrazy a nebezpečné udalosti. Rozlišuje pri tom pracovný úraz a iný úraz ako pracovný úraz.
Pracovné úrazy
V zmysle
§ 17 ods. 8 písm. a) zákona č. 124/2006 Z. z. je zamestnávateľ povinný viesť evidenciu pracovných úrazov, v ktorej uvedie údaje potrebné na spísanie záznamu o registrovanom pracovnom úraze, ak sa následky pracovného úrazu prejavia neskôr.
(
Vzor evidencie pracovných úrazov)
Cieľom tohto ustanovenia je mať prehľad aj o tých pracovných úrazoch, ktoré nepodliehajú (aspoň zatiaľ) registrácii, teda pracovnej neschopnosti (PN) do 3 dní alebo bez PN. V evidencii je potrebné viesť údaje tak ako pri registrovanom pracovnom úraze, t. j. tie údaje ktoré sú potrebné do záznamu o registrovanom pracovnom úraze. Údaje budú použité k registrácii pracovného úrazu, v prípade potreby, neskôr. Odporúča sa zhromaždiť príslušné materiály (fotodokumentácia, zápis o obhliadke, resp. iné – pozri uvedené nižšie) k prípadnému ďalšiemu vyšetrovaniu udalosti.
Iné úrazy ako pracovné úrazy a nebezpečné udalosti
V zmysle
§ 17 ods. 8 písm. b) zákona č. 124/2006 Z. z. je zamestnávateľ povinný viesť evidenciu iných úrazov ako pracovných úrazov a nebezpečných udalostí, v ktorej uvedie údaje o príčine vzniku a o prijatých a vykonaných opatreniach na predchádzanie podobným úrazom a udalostiam.
(
Vzor evidencie nebezpečných udalostí, iných úrazov ako pracovných úrazov)
Cieľom prevencie sú bezpečné pracovné podmienky vrátane minimálneho resp. žiadneho počtu úrazov a nebezpečných udalostí. Ku komplexnému prehľadu úrovne BOZP na pracovisku má prispieť aj evidencia iných ako pracovných úrazov a taktiež nebezpečných udalostí alebo tzv. „skoroúrazov“. Nebezpečná udalosť je prípad ohrozenia bezpečnosti zamestnancov bez následkov. Prehľad takýchto udalostí by mal obsahovať popis, kedy, kde, pri akej pracovnej činnosti k nej došlo, s popisom stroja, zariadenia, pracovného prostredia.
Výsledky týchto evidencií by mali prispieť k skvalitneniu bezpečnostných opatrení.
Prax ukázala, že mnoho spoločností si túto evidenciu vedie nedostatočne. Či už ide o chýbajúce údaje, alebo formu zápisov. Evidencia častokrát chýba úplne. Dôsledkom nie sú len sankcie od príslušného orgánu dozoru, ale aj negatívny vplyv na možnosti zlepšovania bezpečnostných opatrení a úroveň bezpečnosti všeobecne.
Papier, alebo elektronická forma?
Legislatíva nestanovuje presnú formu evidencie úrazov a nebezpečných udalostí. Firmy preto vedú evidencie vo väčšine prípadov v listinnej alebo „papierovej“ forme (tzv. knihy úrazov). Menej sa využívajú excelovské súbory a niektoré spoločnosti už pracujú so špecializovanou aplikáciou.
Papierová evidencia je v dnešnej dobe už prekonaná. Jej najväčšou nevýhodou je, že sa nevedie centrálne a vedenie spoločnosti tak nemá aktuálny a celkový prehľad. Z kontrol a auditov, ktoré vykonávajú naši technici máme skúsenosti, že vo firmách alebo na ich jednotlivých oddeleniach dochádza k strácaniu kníh úrazov a preto sa evidencie vedú len čiastočne. Ak aj je záznam o úraze alebo nebezpečnej udalosti zaevidovaný, vedenie sa to často nedozvie vôbec, alebo s veľkým oneskorením. Ďalšou nevýhodou papierovej evidencie je nemožnosť získať celkové prehľady a štatistiky, alebo kontrolu nad plnením uložených bezpečnostných opatrení.
Evidencia úrazov a nebezpečných udalostí v excelovskom súbore je vhodnejšia. Ak sa však tieto súbory ukladajú lokálne a samostatne pre každé oddelenie/prevádzku, vznikajú podobné problémy ako pri papierovej forme.
Najvhodnejšie je preto využívať špecializované aplikácie. Takéto aplikácie majú centrálne úložisko, ktoré býva zálohované. Vedia vytvárať prehľady a štatistiky podľa rôznych parametrov a filtrov. Sú stále dostupné a poskytujú okamžitý prehľad. Vďaka nastaveniam používateľských práv umožňujú presne stanoviť, kto môže čo vidieť, pridávať editovať, alebo mazať. Niektoré aplikácie generujú a predvypĺňajú aj oficiálne formuláre ako Záznam o registrovanom pracovnom úraze, Oznámenie poistnej udalosti a iné.
Jednou z takýchto evidenčných aplikácií je
BESOFT Online, ktorá v module Úrazy ponúka všetko vyššie uvedené. Viac informácií, demo, alebo prezentáciu si v prípade záujmu môžete vyžiadať na adrese
online@besoft.sk.
Viac o problematike pracovných úrazov sa môžete dočítať v dokumente
Pracovný úraz a problematika jeho riešenia.
Ako úrazy a nebezpečné udalosti evidujete Vy? Vyjadrite sa v diskusii k tejto téme.
Ing. Peter Čižmár, 22.07.2022