Krátko o pohybových stereotypoch (+video)

Na našich školeniach a kurzoch o chôdzi i ergonómii sa vždy dostaneme k téme tzv. pohybových stereotypov. Čo to vlastne je, ako s nimi pracovať, a kde všade nás ovplyvňujú sa dočítate v tomto článku.

Pohybové stereotypy sú nastavenia, ktoré si v priebehu nášho života formujeme vďaka rôznym vplyvom – vývojom od narodenia, odpozorovaním od rodičov, štýlom obliekania, záľubami, športom a v neposlednom rade profesiou.

Podružne sa sem pridávajú psychologické aspekty (výchova, úroveň záťaže, prístup,…) a spoločne vytvárajú obraz nášho fungovania v živote. Tieto nastavenia si začíname vytvárať v skorej fáze života a vyvíjajú sa do rôznych foriem po celý život. Sprevádzajú nás vždy a všade, ovplyvňujú náš pracovný výkon, kondíciu a pohodu.

Keby sme si vytvárali len „pozitívne“ stereotypy, bolo by nám všetkým hej! Omnoho viac nás však ovplyvňuje druhá strana mince a tou sú pohybové zlozvyky. Ako typický príklad si môžeme uviesť prekladanie nohy cez nohu, zamykanie kolien, hrbenie sa a mnoho, MNOHO ďalších! Vznikajú pomaly, postupne a votrú sa nám do života, bez toho, aby sme si ich všimli.

Nesprávne pohybové stereotypy (zlozvyky) nevnímame, kým nás nič nebolí. A pokiaľ aj bolesť príde, sme navyknutí riešiť ju obvykle tam, kde sa prejavuje, ale málokedy tam, kde má svoju primárnu príčinu. Pritom často pramení práve z nášho zlozvyku, ktorý sme si starostlivo rokmi vypestovali.

Nachádzanie zlozvykov v bežnom živote a práca s nimi je kľúčom k trvalej zmene. Pozrieť sa do toho nekompromisného zrkadla sebapoznania a začať počúvať, čo nám vlastné telo hovorí a ako mu môžeme pomôcť. Dať mu priestor, ktorý potrebuje, pozornosť, ktorú si zaslúži.

Pri odstraňovaní zlozvykov hovoríme aj o náprave tzv. pohybových vzorcov. Či vytvárame nové, alebo sa len vraciame k pôvodným je ťažko povedať. Veríme, že telo bolo nadizajnované prírodou ako dokonalé v 99% (mimo vrodené genetické jedinečnosti) a preto hovoríme aj o „návrate k prirodzene pružnému telu“.
 

Samotná náprava zlozvyku trvá dlhšie, výsledný efekt je dlhodobý. Taktiež si musíme uvedomiť, že pokiaľ si niečo vytvárame dlhodobo v priebehu 20 rokov, je naivné očakávať obrat o 180° po jednom týždni. Čím viac si však budeme uvedomovať, že daný zlozvyk máme a začneme postupne denne pracovať na jeho odstránení (pritom sa môže jednať o úplne jednoduché úkony), tým rýchlejšie sa dostaneme do cieľa.

Veľmi vhodnou formou práce na odstraňovaní nesprávnych pohybových stereotypov je tzv. pohybový koučing, ktorý Vám pomôže harmonizovať hlboký stabilizačný systém a učíte sa znovu používať vlastné telo ako pred rokmi. U nás k tomuto využívame aj stroje Fiveriders, umožňujúce detailnú prácu s telom v pohybe.

Pravidelné cvičenia vás rozhodne udržia v procese zmeny, ale lektor s vami nebude každý deň stáť na zastávke, ani sedieť v kancelárii a pichať vás pravítkom do chrbta. Tobôž Vám nebude volať každú hodinu s výkrikom: „Narovnaj sa!“ Lektor je podpora, ale zmena začína vo vašej hlave.

Poďme si na záver uviesť pár príkladov, ktoré najviac ovplyvňujú držanie tela:

Pracovné prostredie – výška a tvar nábytku, pracovné pomôcky, forma a typ vykonávanej práce (kancelárska práca, pásová výroba, pokladník, skladník, obchodný zástupca), pracovný režim, miera stresu a psychického zaťaženia, …

Domáce prostredie – postoj (posturálne nastavenie) pri domácich činnostiach, ako napríklad varenie, žehlenie, sledovanie televízie, čítanie knižky,…

Ďalšie – tvar a typ topánok, veľkosť a typ oblečenia, manipulácia s telefónom, nosenie kabelky/tašky/batohu, šoférovanie.

A video na záver. Nech vás telo drží!
 


Autorom tohto článku je Ventro - Centrum pohybu (http://www.ventrocentrum.sk) – odborníci na správne držanie tela a zdravé pracovné miesto.
Mária Lomnická, 23.03.2018