E-BTS: O myšiach a ľuďoch (+video) - Ako si vybrať vhodnú PC myš

Myš je pracovný nástroj ako každý iný a z dlhodobého hľadiska pôsobí výrazne na fyzickú pohodu nášho tela. Práca s ňou je pomerne statická, okrem malých pohybov a klikania tu cvičenie len ťažko nájdeme. Dlhodobé nesprávne držanie myši môže spôsobovať napätie celého ramena, bolesť, syndróm karpálneho tunelu či nepríjemné zápaly.

Poďme sa pozrieť na to, ako by nám mala slúžiť „správna myš“ a podľa čoho sa orientovať pri jej kúpe.
 

Akú veľkú myš potrebujem?

Ruka (obdobne ako chodidlo) má taktiež svoju klenbu a prirodzený anatomický tvar, aby sme mohli uchopovať predmety, spraviť stojku a tak ďalej. Správne zvolená myš podporuje uvoľnené držanie ruky a zároveň umožní efektívne ovládanie kurzora na počítači.

Veľkosť je u každého individuálna. Myš by mala byť pohodlná a padnúť do ruky. Ani moc veľká, ani moc malá, jednoducho tak akurát. Každý z nás má veľkosť dlane inú, preto je najlepšie vyskúšať, čo sadne.

Vhodne zvolená myš rešpektuje klenutie dlane a zároveň ruku dostatočne podporí, aby sa mohla rozložiť po celej ploche myši. Prsty sa môžu príjemne uvoľniť a položiť na tlačidlá. Pohyb myšou po stole by mal vykonávať jemný pohyb v zápästí.

Príliš malá myš spôsobuje kŕčovité držanie a často napätie na celej hornej končatine. Ovládanie je náročnejšie, pohyb myši po stole obvykle riadia prsty (na rozdiel od odstavca vyššie). Klenba ruky navyše nemá podporu, pod dlaňou vzniká prázdny priestor.

Práve z tohto dôvodu nie sú na dlhodobé používanie vhodné tzv. „notebookové“ myši, ktoré sú obvykle svojou veľkosťou tak maximálne pre detskú dlaň (a možno ani to nie). Malé prenosné myšky sú navrhnuté pre cestovanie a občasné využitie v teréne, nie pre každodennú kancelársku prácu!
 

Čím plochšia, tým lepšia?

Aj keď dizajn v dnešnej dobe zohráva dôležitú úlohu, v otázke myši je potrebné ostať pri evolúcii a logike. Ako sme už spomenuli, ruka má isté prirodzené klenutie, ktoré príliš plochá myš nebude zrejme rešpektovať.
 

Na druhú stranu poznáme aj opačný extrém, ktorým sú príliš oblé myši, priam obézne. V tomto prípade môže dochádzať k nadmernému zaguľateniu a zalomeniu ruky, čo vedie k rovnako neprirodzenému uchopeniu.
 

 
Výška myši by mala rešpektovať prirodzený uhol v zápästí, aby nedochádzalo k utláčaniu nervov a žíl, ktorým si zarábame na problémy s karpálnym tunelom. Ak je myš predsa len vyššia, je možné zmierniť uhol vhodnou podložkou alebo uterákom.

Pohodlie pri práci ovplyvňuje aj hmotnosť myšieho pomocníka, preto pokojne vyskúšajte viacero ponúkaných možností.
 

Čím sa vyznačuje ergonomická myš?

Ergonomické myši majú svojim dizajnom podporovať už spomínané prirodzené (anatomické) držanie ruky. Jemne kopírujú krivky dlane, nespôsobujú utláčanie nervov, ich oblosť a výška je “tak-akurát”. Vždy je to však o pocite užívateľa, ktorý s ňou bude pracovať.
Medzi naše obľúbené druhy patrí vertikálna myš. Na rozdiel od klasickej myši viac rešpektuje prirodzené postavenie dlane. Podľa konkrétneho modelu je ruka voľne položená v uhle 40° až 85°, takže nedochádza k pretočeniu zápästia, ani k jeho zalomeniu. Myš je príjemné ovládaná pohybom zápästia.

Opäť platí zásadné pravidlo – čo vyhovuje jednému, nemusí vyhovovať druhému. Hľadajte, skúšajte.
 

Potrebujem myš, aj keď pracujem s notebookom?

Rozhodne áno, obzvlášť pokiaľ využívate notebook každý deň. Touchpad (dotyková plocha na notebooku) alebo trackball (gulička na ovládanie, zvyčajne umiestnená v strede klávesnice) spôsobujú kŕčovité držanie ruky v neprirodzenej polohe a prsty sú často v napätí bez toho, aby sme si to uvedomili.
 

Ako si teda vybrať správnu myš?

Najlepšie osobne v obchode. Na slovenskom trhu je kamenných obchodov pomerne málo, ale lepšie raz skúsiť, ako desaťkrát vrátiť do e-shopu. Cenové rozpätie je v tomto prípade veľmi variabilné a začína na hranici cca 25 EUR.
Na aký účel myš chcete využívať? Práca s grafikou, bežné kancelárske úlohy alebo na prebdenú hráčsku noc? Chcete myš používať denne, alebo len príležitostne? To všetko sú otázky, ktoré by ste si mali položiť, než vykročíte z dverí.
Pri výbere myši zvážte taktiež veľkosť svojej dlane a klenutie. Skúmajte, či myš poskytuje dostatočnú podporu, či máte uvoľnené prsty a v neposlednom rade – zalomenie zápästia.
Ak nenájdete dokonalú myš, nezúfajte – niektoré nedostatky je možné kompenzovať.

A ak si nie ste istý, nechajte si poradiť. Aj u nás.

Dôležitá rada na záver: Dajte na vlastný pocit. Telo nikdy neklame. :-)


Aké skúsenosti máte s používaním počítačových myší? Aký typ Vám vyhovuje najviac? Zaznamenali ste nejaké zdravotné problémy u seba, alebo u zamestnancov? Dajte nám vedieť v diskusii k článku »


Video k článku:
 


Autorom tohto článku je Ventro - Centrum pohybu (http://www.ventrocentrum.sk) – odborníci na správne držanie tela a zdravé pracovné miesto.
Ing. Peter Čižmár, 12.02.2018