Práca so zobrazovacou jednotkou a povinnosť zamestnávateľa preplácať okuliare

Tému preplácania okuliarov pre zamestnancov pracujúcich so zobrazovacou jednotkou zo strany zamestnávateľa otvoril Rozsudok Súdneho dvora EÚ v Luxemburgu C-392/21 z 22. decembra 2022, ktorý vyhovel žalobe rumunského zamestnanca, ktorému sa pri práci s počítačom zhoršil zrak.

Je dôležité podotknúť, že rozsudok Súdneho dvora nie je novou legislatívou, je to výklad práva EÚ k ustanoveniam smernice Rady 90/270/EHS, ktorá určuje minimálne požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci so zobrazovacími jednotkami.

Do našej legislatívy je táto smernica transportovaná nariadením vlády SR č. 276/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami.

Na účely tohto nariadenia sa za zamestnanca pracujúceho so zobrazovacou jednotkou považuje zamestnanec, ktorý používa zariadenie so zobrazovacou jednotku ako významnú časť svojej práce.

V praxi to znamená,  že nie každý zamestnanec, ktorý má na pracovnom stole zobrazovaciu jednotku, používa zariadenie so zobrazovacou jednotkou ako významnú časť svojej práce, a to vzhľadom na intenzitu práce a zrakovú záťaž. Významná časť práce nie je definovaná ani časovým trvaním práce so zobrazovacou jednotkou.
 

Pri práci so zobrazovacou jednotkou je potrebné zohľadniť náplň práce zamestnanca, ktorá priamo vyžaduje používanie zobrazovacích jednotiek. Ide napr. o práce, pri ktorých je potrebné dlhodobo sledovať obrazovku bez možnosti ľubovoľného zaradenia prestávky alebo prerušenia práce; pri ktorých sa kladie dôraz na presnosť a detail a práce, pri ktorých nie je možné striedať prácu so zobrazovacou jednotkou s inou pracovnou činnosťou a podobne.

Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť pre týchto zamestnancov  posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnancov na prácu nasledovne:

a) pred zaradením na prácu so zobrazovacou jednotkou,

b) v pravidelných časových intervaloch podľa osobitného predpisu

c) v prípade zrakových ťažkostí, ktoré môže spôsobiť práca so zobrazovacou jednotkou.

Ak je to na základe výsledkov vyšetrení očí a zraku potrebné, zamestnávateľ zabezpečí zamestnancovi komplexné oftalmologické vyšetrenie.

Ak výsledky vyšetrení preukážu, že je nevyhnutné poskytnúť zamestnancovi špeciálne korekčné prostriedky na prácu so zobrazovacou jednotkou, je zamestnávateľ povinný ich poskytnúť.

Špeciálne korekčné prostriedky sú  korekčné prostriedky (okuliare, šošovky) s ohniskovou vzdialenosťou zodpovedajúcou práci so zobrazovacou jednotkou. Poskytujú sa na základe odporúčania lekára, ak nemožno použiť bežné korekčné prostriedky.

Náklady spojené s plnením povinností zamestnávateľa znáša zamestnávateľ.

Nariadenie vlády ani európska smernica, ktorú toto nariadenie prebralo, neuvádzajú presný  spôsob, výšku nákladov, či periodicitu poskytovania korekčných prostriedkov.

Zamestnávateľ si konkrétne podmienky a postup pri poskytnutí korekčných prostriedkov pre zamestnancov môže upraviť interným predpisom, ktorý môže konzultovať so zástupcami zamestnancov alebo zamestnancami.
 


Zdroj:

NV SR č.276/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami
ÚVZ SR - Informácia k poskytovaniu špeciálnych korekčných prostriedkov pri práci so zobrazovacími jednotkami

Národný inšpektorát práce – Práca so zobrazovacími jednotkami a preplácanie okuliarov

Mgr. Lucia Džačovská, 13.02.2024
BESOFT Online
Nová profesionálna online aplikácia BOZP