Systém, resp. vnútorný predpis oznamovania kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti, ktorou sa rozumie konanie, ktoré je trestným činom alebo konanie, ktoré je priestupkom alebo iným správnym deliktom a zároveň aj konanie, ktoré nie je priestupkom alebo iným správnym deliktom, ale pôsobí negatívne na spoločnosť (ďalej len ako „protispoločenská činnosť“), je v zmysle zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti (ďalej len ako „Zákon“) povinný vydať zamestnávateľ, ktorý:
|
Zákon ďalej ustanovuje pre povinného zamestnávateľa, okrem iného aj povinnosť určiť organizačnú zložku alebo osobu v rámci svojej organizácie, ktorá plní úlohy zamestnávateľa, a ktoré sú špecifikované v Zákone (ďalej len ako „zodpovedná osoba“).
Zákon okrem iného ustanovuje pre povinného zamestnávateľa povinnosť určiť aspoň jednu zodpovednú osobu, ktorá má podľa ust. § 10 ods. 1 Zákona odborné predpoklady na plnenie svojich úloh. Podľa usmernenia Úradu na ochranu oznamovateľov (ďalej len ako „Úrad“) v rámci tohto kritéria je sledované, či má aspoň jeden zamestnanec vykonávajúci agendu zodpovednej osoby odborné vzdelanie v oblasti práva, ekonomiky a / alebo praktické skúsenosti s vyšetrovacou, audítorskou, kontrolnou, analytickou, alebo investigatívnou prácou.
Povinný zamestnávateľ je podľa ust. § 10 ods. 4 Zákona povinný priebežne zabezpečovať udržiavanie odborných predpokladov zodpovednej osoby. Kritérium monitoruje, aké školenia absolvovala zodpovedná osoba za ostatné obdobie v oblasti interných systémov oznamovania protispoločenskej činnosti. Prihliada sa tiež na to, či sa zodpovedná osoba vzdelávala napríklad aj v oblasti etických pravidiel, verejného obstarávania či integrity. Tiež, či ovláda interné predpisy ako služobný či pracovný poriadok, disciplinárny predpis a podobne. Podľa usmernenia Úradu v rámci splnenia tohto kritéria musí povinný zamestnávateľ preukázať, či poskytol zodpovednej osobe priestor a prostriedky na vzdelávanie v danej agende a tiež či sa zodpovedná osoba zúčastňuje vzdelávania v danej agende.
Zároveň ust. § 10 ods. 4 Zákona ustanovuje povinnosť pre povinného zamestnávateľa priebežne zabezpečovať udržiavanie odborných predpokladov zodpovednej osoby. Kritérium sleduje, či sú zodpovedné osoby vzdelávané v oblasti podávania a preverovania oznámení a ochrany oznamovateľov najmenej raz za tri roky, prípadne po každej zmene zodpovednej osoby alebo štatutára. Podľa usmernenia Úradu uvedené kritérium bude splnené, ak povinný zamestnávateľ preukáže, že sa zodpovedná osoba zúčastnila školenia vo svojej agende aspoň raz za posledné 3 roky, alebo vždy po zmene zodpovednej osoby alebo štatutára.
Podľa usmernenia Úradu zamestnávateľ má zabezpečiť vzdelávanie všetkých zamestnancov v oblasti oznamovania a ochrany oznamovateľov a zároveň je povinný týmto zamestnancom zabezpečiť následné pravidelné vzdelávanie. Zamestnávateľ by mal dbať, aby bol každý pracovník pri nástupe do zamestnania informovaný o protikorupčnej politike zamestnávateľa. Úrad vo svojom usmernení zároveň uvádza, že povedomie o protikorupčnej politike by malo byť pravidelne udržiavané. Podľa Úradu je však dôležitá forma, akou sa školenie zrealizuje. Nie je cieľom, aby si zamestnanci zapamätali konkrétne články predpisov, ale aby skôr vedeli reagovať v praxi. V tejto súvislosti Úrad uvádza, že z tohto pohľadu sú lepšie interaktívne školenia a workshopy ako zasielanie powerpointových prezentácií e-mailom bez možnosti preverenia ako by zamestnanec vedel reagovať na rizikové situácie. Užitočné tiež môžu byť jednoduché vzdelávacie materiály s praktickými príkladmi rizikových situácií, s ktorými sa zamestnanci pri práci môžu stretnúť, a návodom, ako na ne majú reagovať. Tieto materiály aj konkrétne interné predpisy majú byť zverejnené a ľahko dostupné každému zamestnancovi.
V rámci tohto kritéria sa zisťuje, či, ako často a akou formou inštitúcia zabezpečuje vzdelávanie svojich zamestnancov v danej téme. Pasívne „vzdelávanie“ formou e-mailu s informáciami o systéme oznamovania kriminality Úrad v prípade kontroly nebude považovať za splnenie kritéria.
Vo vydanom usmernení Úradu predmetné kritérium vzdelávania a následného preškoľovania Úrad vyhodnocuje, ako splnené, ak zamestnanci zamestnávateľa absolvovali vzdelávanie v oblasti oznamovania a ochrany oznamovateľov pri nástupe do práce a ak zamestnanci zamestnávateľa následne boli aspoň raz za tri roky preškolení v tejto oblasti.
Na základe vyššie uvedených usmernení a povinností sa implementácia e-learningových školení pre všetkých zamestnancov vrátane zodpovednej osoby javí ako najvhodnejšia a najefektívnejšia voľba pre zamestnávateľa. E-learningová forma školení poskytuje flexibilitu, interaktivitu, kontrolu vedomostí a možnosť opakovaného prezerania vzdelávacích materiálov, čím zabezpečuje efektívne a dôkladné vzdelávanie zamestnancov v oblasti oznamovania a ochrany oznamovateľov. Týmto spôsobom môže zamestnávateľ efektívne splniť zákonné požiadavky a zároveň zlepšiť povedomie zamestnancov o protikorupčných opatreniach a interných predpisoch organizácie.
Spoločnosť BE-SOFT prináša nový e-learningový kurz s názvom Oznamovanie protispoločenskej činnosti, ktorý je navrhnutý tak, aby účinne podporil organizácie pri plnení zákonných povinností a zároveň prispel k posilneniu etickej kultúry a prevencie protispoločenskej činnosti. Objednať si ho môžete jednoducho na adrese elearning@besoft.sk.