Zisťovanie požívania alkoholu, omamných a iných psychotropných látok u zamestnancov - krok za krokom

Povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca

  • Zamestnávateľ je povinný kontrolovať, či zamestnanci nie sú v pracovnom čase pod vplyvom alkoholických nápojov, omamných alebo psychotropných látok.
  • Zamestnancom je zakázané požívať alkoholické nápoje, omamné alebo psychotropné látky na pracoviskách a v priestoroch zamestnávateľa a v pracovnej dobe aj mimo týchto pracovísk a priestorov a nastupovať pod ich vplyvom do práce.
  • Zamestnanci sú povinní podrobiť sa vyšetreniu, ktoré vykonáva zamestnávateľ alebo príslušný orgán Štátnej správy aby sa zistilo, či zamestnanci nie sú pod vplyvom alkoholických nápojov, omamných alebo psychotropných  látok (napr. sú povinní podrobiť sa dychovej skúške, odovzdať vzorku slín na testovanie a pod.).
 

Kto môže kontroly vykonávať

Oprávnenie kontrolovať používanie alkoholu, omamných a psychotropných látok má zamestnávateľ, alebo zamestnávateľom určený zamestnanec alebo určená iná osoba, ktorá musí byť na túto činnosť písomne poverená. 

Pravidelnosť kontroly

Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci prikazuje zamestnávateľovi sústavne kontrolovať, či zamestnanec nie je v pracovnom čase pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok. Je na rozhodnutí zamestnávateľa, ako často bude zamestnancov kontrolovať a aké druhy kontrol využije.

Druhy kontrol

Alkoholické nápoje:

  1. dychová skúška vykonaná orientačným meradlom
  2. dychová skúška vykonaná určeným meradlom,
  3. toxikologické vyšetrenie – odber krvi

Omamné a psychotropné látky:

  1. orientačné meranie (napr. odberom slín / odber moču zamestnanca)
  2. skríningové vyšetrenie –  - odber moču
  3. toxikologické  vyšetrenie - odber krvi

Za preukázateľné výsledky sa považujú: 

  • alkoholické nápoje – toxikologické vyšetrenie, výsledok z určeného meradla
  • omamné a psychotropné látky – toxikologické vyšetrenie

Toxikologické vyšetrenia v rámci Slovenskej republiky sú vykonávané na určených Pracoviskách SLaPA Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Takéto výsledky je možné použiť na súde ako dôkaz. Pokiaľ to tak nie je, namerané výsledky sú spochybniteľné (napr. využitie orientačného meradla).

Pri používaní testovacích prístrojov je potrebné nezabudnúť na ich pravidelnú kalibráciu podľa pokynov výrobcu.


Postupnosť výkonu kontroly

Alkoholické nápoje

  • V prvom kroku sa zvyčajne využívajú orientačné meradlá.
  • Pokiaľ test preukáže, že zamestnanec je pod vplyvom, pre ďalší postup je nutné pristúpiť ku kontrole formou určeného meradla, alebo vyslať zamestnanca na lekárske vyšetrenie- toxikologické ( odber krvi)

Omamné a psychotropné látky

  • V prvom kroku sa zvyčajne využívajú orientačné merania (napr. odber slín)  
  • Pokiaľ test preukáže, že zamestnanec je pod vplyvom, pre ďalší postup je nutné vyslať zamestnanca na skríningové ( odber moču), prípadne toxikologické  vyšetrenie ( odber krvi).   

Dôsledky plynúce z kontroly na požitia alkoholických nápojov, omamných a psychotropných látok

O tom, aké dôsledky môžu vyplynúť z pozitívnej kontroly na požitie alkoholických nápojov, rozhoduje zamestnávateľ prostredníctvom jeho vnútorných predpisov. Tam môže zadefinovať, či pozitívnu kontrolu považuje za závažné alebo menej závažné porušenie pracovnej disciplíny v zmysle zákonníka práce.

V praxi sa ale často stretávame s tým, že pozitívny výsledok skúšky na požitie alkoholu zamestnávateľ považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny a z uvedeného dôvodu môže so zamestnancom ukončiť pracovný pomer v súlade s § 68 zákona NR SR č. 311/2001 Z. z

Je potrebné nezabudnúť, že zavinené porušenie pracovnej disciplíny zo strany zamestnanca musí byť zo strany zamestnávateľa preukázané a zdokumentované. Preto je dôležité, aby všetky postupy, ktoré zamestnávateľ vykonáva pri zisťovaní, boli riadne popísané vo vnútorných predpisoch zamestnávateľa a zamestnanec bol s nimi riadne oboznámený.

Jedine toxikologické výsledky a dychová skúška vykonaná určeným meradlom ( alkohol) sú považované za preukázateľné výsledky pre právne účely na požitie alkoholu a drog za účelom potvrdenia porušenia pracovnej disciplíny a následného prípadného rozviazania pracovného pomeru.

 

Tím PZS BE-SOFT a.s., 12.08.2024
BESOFT Online
Nová profesionálna online aplikácia BOZP