Vzdelávanie v oblasti BOZP

Jedným zo základných prostriedkov prevencie úrazov a predchádzania nežiadúcich udalostí, je vzdelávanie v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Všetci zamestnanci každej spoločnosti sú povinní zúčastniť sa vzdelávania zaisťovaného zamestnávateľom. Ten môže oboznamovať osobne alebo prostredníctvom svojich vlastných zamestnancov alebo dodávateľsky prostredníctvom osoby oprávnenej na výchovu a vzdelávanie v oblasti BOZP.
   

Motivácia dobrého vzdelávania

Prvoradou motiváciou dobrej úrovne vzdelávania BOZP by mal byť morálny faktor, pretože straty na ľudskom živote a zdraví vyplývajúce z pracovných úrazov, priemyselných havárií a chorôb z povolania sú nenahraditeľné. Významný je aj ekonomický faktor, ktorý zahŕňa náklady na riešenie pracovných úrazov a chorôb z povolania, prestojov v práci, opravy zariadení postihy orgánov dozoru a iné. Každý zamestnávateľ môže sledovať spolu s rastúcou úrovňou BOZP aj rastúci podiel produktivity práce na zamestnanca a znižovanie pracovnej neschopnosti zamestnancov.

Vzdelávanie musí byť pravidelné, zrozumiteľné a preukázateľné.

Všetci zamestnanci spoločnosti pravidelne absolvujú  oboznámenie o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v zmysle § 7 zákona č. 124/2006 Z. z. v súčasnosti min. 1 x za 2 roky. Od 1. januára 2023 sa bude táto povinnosť meniť na min. 1 x za 3 roky podľa novely č. 114/2022 Z. z. Z každého oboznámenia musí byť spracovaný záznam v zápisníku bezpečnosti práce príslušného zamestnanca alebo záznam, ktorého súčasťou je aj prezenčná listina účastníkov vzdelávania. Overenie vedomostí je ústnou alebo písomnou formou. Na evidenciu zamestnancov a ich školení, plánovanie opakovaných školení, sledovanie splnených/nesplnených termínov a školení Vám môže poslúžiť aplikácia „BESOFT Online – modul Zamestnanci“.

Vzdelávanie BOZP sa podľa charakteru vo všeobecnosti delí na všeobecné a odborné.

Obsahom všeobecného vzdelávanie je oboznámiť všetkých zamestnancov predovšetkým s:

  • právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie BOZP,
  • zásadami bezpečnej práce, zásadami bezpečného správania na pracovisku a s bezpečnými pracovnými postupmi,
  • nebezpečenstvami a ohrozeniami, s dopadmi, ktoré môžu spôsobiť a ochranou pred nimi,
  • zakázanými činnosťami.

Odborné vzdelávanie je určené zamestnancom vykonávajúcim odborné činnosti s vyšším rizikom (žeriavnici, kuriči, vodiči motorových vozíkov, viazačov bremien a pod.)
Pre týchto zamestnancov platia špecifické zásady pre pravidelné oboznamovanie s pokynmi bezpečnej práce a overovanie vedomostí v zmysle osobitných predpisov (v zmysle
§ 16 zákona č. 124/2006 Z. z., fyzická osoba, ktorá má preukaz, osvedčenie alebo doklad o absolvovaní výchovy a vzdelávania je povinná každých päť rokov absolvovať aktualizačnú odbornú prípravu u osoby oprávnenej na výchovu a vzdelávanie).

Všetky vzdelávania z oblasti BOZP je zamestnávateľ povinný vykonávať v pracovnom čase.

Prehľad predpisov z oblasti BOZP

Pre vzdelávanie v oblasti BOZP sa používajú predovšetkým tieto predpisy:

  • Zákon č. 311/2001 Z. z. (Zákonník práce);
  • Zákon NR SR č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci;
  • Zákon NR SR č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov;
  • Nariadenie vlády SR č. 391/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko;
  • Nariadenie vlády SR č. 392/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov;
  • Nariadenie vlády SR č. 395/2006 Z. z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie OOPP;
  • Nariadenie vlády SR č. 281/2006 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri ručnej manipulácii s bremenami;
  • Nariadenie vlády SR č. 387/2006 Z. z. o požiadavkách na zaistenie bezpečnostného a zdravotného označenia pri práci;
  • Vyhláška MPSVR č. 508/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie BOZP s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia;
  • Vnútorné (interné) predpisy, smernice, inštrukcie,  pravidlá a i. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci danej organizácie vzhľadom na povahu vykonávanej práce.
*Vždy aktuálne znenie týchto ako aj ďalších predpisov v oblasti BOZP s možnosťou prepínania histórie noviel ale aj budúcimi novelami nájdete na portáli E-BTS v sekcií BOZP / Legislatíva SR.

Bližšie informácie, dokumenty, formuláre a tlačivá k vzdelávaniu v oblasti bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci môžete nájsť na portáli E-BTS v sekcií BOZP:

           

 

Ing. Martina Máthé, 30.09.2022
BESOFT Online
Nová profesionálna online aplikácia BOZP